Fotbalisté FK Jablonec jezdí hybridními vozy značky Toyota. Celkem mají díky partnerství s dealerstvím AUTO KP Plus k dispozici 20 ekologických aut. Pro hybridní Toyoty se nedávno rozhodl i další fotbalový klub FC Baník, který jich používá celkem 30. Management, trenéři, členové realizačního týmu i hráči jabloneckého klubu jezdí modely CHR, RAV4 a Corolla. 

FK Jablonec v současnosti využívá pět SUV RAV4, šest crossoverů C-HR, čtyři Corolly Touring Sports (kombi) a pět hybridních Yarisů. V drtivé většině jsou automobily k dispozici hráčům, tři vozidla jsou určena pro vedení klubu.

Toyoty slouží fotbalistům zejména k dopravě na tréninky. „Vyhovuje nám velikost i vybavení vozů, ve kterých trávíme celkem hodně času. O hybridu jsem přemýšlel už delší dobu a jsem s ním spokojený. Oceňuji nižší spotřebu, tichý provoz i pohodlí,“ říká kapitán FK Jablonec Tomáš Hübschman.

Většinu času na elektřinu

Hybridní vozy jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí než auta s konvenčním spalovacím motorem. V městských aglomeracích dokážou jezdit zhruba 70 procent doby čistě na elektrický pohon. Toyota, která je průkopníkem full hybridního pohonu, od roku 1997, kdy poprvé představila model Prius, prodala po celém světě přes 15 milionů hybridních vozů. Více než dvě pětiny Toyot prodaných v Česku již mají hybridní pohon.

Fotbalisté Jablonce jezdí na tréninky v hybridních Toyotách | Toyota Life

Výhody hybridů si uvědomuje stále více firem i státních úřadů. Z nedávného průzkumu agentury NMS vyplynulo, že 58 procent českých manažerů firemních vozů se domnívá, že hybridní auta jsou pro jejich firmu vhodná, a o přechodu na hybridy už uvažuje 55 procent. 

Dlouhodobé spojení Toyoty se sportem

Toyota se podpoře tuzemských sportovců systematicky věnuje. Už přes dva roky je partnerem Českého paralympijského výboru a od loňska i Českého olympijského výboru, kterým poskytuje flotilu osobních a užitkových vozů. 

V případně osobních aut jde přitom výhradně o hybridy. Pro sportovní svazy a kluby pak Toyota nabízí výhodný leasing osobních dodávek pod názvem Proace ProSport.

Foto: Daniel Vrzal

Video: Yoda Production