Olympijské hry v Tokiu proběhnou o rok později a za velmi přísných opatření. Sportovci se musí obejít bez fanoušků, rodiny i vzájemné podpory. Zdá se, že mnohem živější atmosféra bude v českých olympijských parcích.
Když loni na jaře Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že se olympiáda o rok odkládá, kompletně tak změnil směr životů tisíců sportovců, ale i organizátorů. Důvodem tehdy ale nebylo jen riziko nákazy, ale také fakt, že příprava na nejdůležitější sportovní akci na planetě už nemohla proběhnout férově – řada atletů tehdy kvůli uzavřeným sportovištím neměla kde plnohodnotně trénovat, a tak podmínky všech nebyly vyrovnané. „Pro někoho to znamenalo obrovské komplikace. Někdo o rok posouval konec kariéry. Naopak někomu dalšímu pauza umožnila vyléčit zranění nebo se na hry probojovat po mateřské pauze,“ popisuje sportovní ředitel Českého olympijského výboru a dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor.
I jemu chvíli trvalo, než se s touto situací vyrovnal. „Na začátku jsem si nedokázal představit, že by se olympijské hry daly posunout. Je s tím spojené obrovské množství věcí typu logistiky, zajištění lidských zdrojů a financí. Zvenku to může vypadat, že se jen změní datum, ale tak to opravdu není. I my jsme vše prožívali zpočátku velice hekticky, odložení her přišlo v poslední možnou chvíli například před odesílání kontejnerů s vybavením nebo zajištěním letenek a dalších věcí,“ vzpomíná Doktor.
Japonci přišli o své byty
Posunutí olympiády přitom mělo vliv dokonce i na lidi, kteří s ní nemají vůbec nic společného. Například v olympijské vesnici měli touhle dobou už bydlet Japonci, kteří si zde koupili byty. Naštěstí byli ochotní rok si na ně počkat.
Odložení her také navýšilo jejich rozpočet, a to zhruba o 20 procent. Rozdíl je způsoben zpožděním, které si vyžádalo nejen vyjednávání nových smluv, ať už se sportovci nebo právě novými majiteli bytů pro sportovce, ale také dalšími výdaji na boj proti pandemii.
Japonsko, jak je pro místní náturu typické, stále jede podle plánu a nehodlá z kvality svého pořádání olympijských her jakkoli slevit. Pořád platí, že mají být přehlídkou nejvyspělejších technologií. Proto tu sportovci budou jezdit autonomními autobusy s ekologickým bezemisním pohonem na vodík. Sportovcům i jejich týmům budou pomáhat humanoidní roboti a podobně. Všechny tyto hi-tech vychytávky přitom pochází z dílny Toyoty, která je oficiálním partnerem olympiády.
Bez diváků i týmového fandění
Roboti měli mít na starosti třeba i takové detaily, jako doprovodit diváky na správné místo v hledišti, anebo jim uprostřed závodu doručit občerstvení, aby se nemuseli zvedat. Jenže diváci tu letos pravděpodobně nebudou. „Zahraniční diváci do Tokia nemohou a o přítomnosti těch japonských se bude rozhodovat až krátce před zahájením her. Sportovci mohou zavítat jen na svůj vlastní sport, takže tentokrát přijdeme také o vzájemné týmové fandění,“ říká Martin Doktor.
„Vzhledem ke stávající situaci nebude ani Český dům, kde by mohli sportovci zavítat do jiného prostředí a kde například pekař tradičně připravuje český chleba. Ale vynasnažíme se jim zajistit veškerý servis přímo v olympijské vesnici. Pár překvapení pro ně máme,“ naznačuje Doktor, že Český olympijský výbor myslí i na to, jak sportovcům vynahradit také fakt, že s nimi na olympiádu letos nemohou ani jejich rodiny a blízcí. „Na druhou stranu, my sportovci jsme zvyklí, že když něco překonáme, tak nás to posílí,“ snaží se úspěšný sportovec na celé situaci hledat i pozitiva.
Fandit se bude v Česku
Protože v Česku se pandemie dala včas na ústup, mohou se konat alespoň tradiční olympijské parky, kde se obvykle scházejí fanoušci, kteří nemohli vyrazit fandit na olympiádu osobně. Zdá se tedy, že letos budou mít o to větší význam. „Olympijské festivaly proběhnou v Praze a Brně. V obou lokalitách si návštěvníci budou moci vyzkoušet více než třicet sportů. Nebudou chybět ani paralympijské sporty nebo dny se speciálním zaměřením. Hlavní ale je, že děti i dospělí zažijí atmosféru olympijských her a budou mít příležitost setkat se s olympioniky,“ popisuje plánovaný program Doktor.
Samozřejmě bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření, ale zároveň se chystá i několik zajímavých novinek. Jednou z nich je vzdělávací zóna, která nejen dětem přibližuje zábavnou formou olympijské hodnoty. „Festivaly vnímáme i jako cestu, jak vrátit děti ke sportu, a tak v Praze i Brně proběhnou navíc příměstské tábory, do kterých se zapojí sportovní hvězdy. V Praze se návštěvníci podívají do resortního sportovního centra Olymp, kde se připravují olympionici a vrcholoví sportovci. Skateboardista Maxim Habanec, který je jeho členem, připravuje obsah do zóny Toyota Skatepark v obou městech,“ dodává sportovní ředitel ČOV.
Mohlo by vás zajímat: Představujeme olympijské naděje týmu Toyota
Patronem Toyota Skateparku je nejlepší český skateboardista a ambasador Toyoty Maxim Habanec. Bude se tu soutěžit v jízdě na skatu, proběhnou exhibice i závody a návštěvníci budou mít možnost soutěžit o skateová prkna.
Letní olympijské hry v Tokiu proběhnou od 23. července do 8. srpna.
Foto: Unsplash, Daniel Vojtěch, archiv ČOV, Jan Kasl
Mohlo by vás zajímat
Koulařka 🎱 a sprinterka 🏃♀️ Anna Luxová v roce 2020 vybojovala na Paralympijských hrách v Tokiu 🥉 ve vrhu koulí. Podívejte se na její medailonek a společně jí pojďme fandit v kvalifikaci do Paříže. 🗼