Toyota pomůže japonským městům Ókuma, Futaba a Namie, s nimiž uzavřela smlouvu o partnerství pro uhlíkovou neutralitu, s jejich obnovou po následcích loňského zemětřesení. Využije přitom poznatky z vlastního výzkumu a vývoje, čímž nápravy škod v prefektuře Fukušima urychlí a zároveň posílí trvalou udržitelnost zemědělství.

Zmíněné poznatky přitom Toyota získávala i v rámci několikaletého výzkumu ve městě Namie. Jemu i městům Ókuma a Futaba teď nabídne například měření a analýzy dat o složení půdy nebo využívání dronů ke sledování růstu plodin na zemědělské půdě. 

Tu totiž od doby zemětřesení nebylo možné využívat a její úrodnost je potřeba znovu obnovit. Toyota pomůže také vytvořit systém cirkulárního zemědělství s nízkou uhlíkovou stopou v rámci pěstování plodin pro výkrm skotu na obnovené farmě ve městě Namie. Farma by měla začít dodávat chlévskou mrvu pro hnojení půdy ve Futabě i Ókumě od roku 2026. 

Čtěte také: Auta v příkopu a jeden mrtvý. Byli jsme u výcviku záchranářů

Dalším cílem je také spolupráce s Výzkumným sdružením inovace biomasy pro automobilová paliva nové generace, což je společný projekt šesti soukromých společností včetně Toyoty, který hledá efektivní způsoby výroby etanolu ve městě Ókuma. Jednou z možností je například využití plodin pěstovaných ve zmíněných městech.

Partnerská spolupráce přispěje k dosažení uhlíkové neutrality cestou snižování emisí CO2 z dopravy v rámci cirkulárního zemědělství s nízkou uhlíkovou stopou v kombinaci s lokální spotřebou místních produktů, například vyráběných hnojiv a krmení pro skot.  

Foto: Unsplash.com