Společnost Toyota Gazoo Racing posiluje nabídku pro zákazníky oblasti motorsportu: Její nový GR koncept je určen pro okruhové závody GT3 i do privátních soukromých týmů. Představila ale i další novinky se sportovní tváří.

Toyota to se svou účastí v motorsportu myslí vážně. Nechce proto jen upravovat sériové vozy, ale rovnou navrhuje ty závodní. Nejnovějším počinem je koncept GR GT3. Při jejich vývoji samozřejmě využila svého bohaté poznatky, které díky svým úspěchům v motorsportu v minulých letech nasbírala.

Toyota pro závodníky: Tajemný koncept GT3 i sportovní elektromobil | Toyota Life

Po japonském autosalonu je však jasné, že na své si opět přijdou i obyčejní smrtelníci, respektive řidiči, kteří se sice pohybují po klasických silnicích, ale přesto si chtějí vyzkoušet život jezdce rallye. Jedním ze signálů je koncept bZ4X GR Sport, postavený na vyhrazeném bateriovém elektromobilu bZ4X, přináší další posun v otázkách ekologických parametrů i radosti za volantem. Koncepční vůz odlišují především větší kola, sportovní sedadla nebo obklady karoserie v matně černém tónu.

Toyota odhalila i model GRMN Yaris určený pro japonský trh, na počátku jehož vývoje stála touha prezidenta Toyody přezdívaného Morizo nabízet zákazníkům vozidla, která se rychle vyvíjejí a mohou být upravována pro potřeby jednotlivců podobně jako na poli motoristického sportu.

Toyota pro závodníky: Tajemný koncept GT3 i sportovní elektromobil | Toyota Life

Výroba nového modelu GRMN Yaris bude omezena na pouhých 500 kusů s tím, že vůz bude nabízen výhradně v Japonsku. Hmotnost se podařilo snížit přibližně o 20 kg, celková šířka kvůli aerodynamice narostla o 10 mm a vozidlo je navíc o 10 mm nižší ve prospěch nižšího těžiště. Vozidla se budou nabízet pouze na základě losování v rezervačním systému s omezením na zákazníky v Japonsku.

Foto: archiv