Filmař a fotograf Prokop Pithart dokazuje, že i ve městě žije spousta zvířat. V dalším díle seriálu Na dosah se vydává do samého centra Prahy, aby divákům ukázal, jak bohatý zvířecí život se tu téměř nepozorovaně odehrává.

Jeho kroky nevedou žádnými zapadlými uličkami a zapomenutými čtvrtěmi. Naopak se Prokop Pithart vydává celkem oblíbenou procházkou kolem Náplavky od Právnické fakulty až na Výtoň. 

Do centra Prahy Prokop tentokrát nevyrazil svou terénní Toyotou Hilux, z jejíž korby obvykle přírodu natáčí, ale do úzkých uliček a ještě menších parkovacích míst raději zvolil maličký vůz Aygo X. Necháváme jej tedy jen kousíček od těch nejvýznamnějších pražských památek, jako je Karlův most nebo Staroměstské náměstí s Orlojem, a skutečně právě odtud vyrážíme pozorovat přírodu.

Za přírodou do centra Prahy: Jaká zvířata potkáte na náplavce? | Toyota Life

První zvíře potkáváme hned za Karlovým mostem. Na Vltavě tu plave páreček poláků. „Polák chocholačka dostal své jméno kvůli chocholce, kterou má vzadu na hlavě. Poznáte ho také podle výrazně žlutých očí,“ vysvětluje Prokop Pithart. Na stejném místě můžete potkat také slípku zelenonohou, což je mokřadní pták, kterého mimo město obvykle potkáte u zarostlých rybníků, ale i uprostřed Prahy se snaží najít místo pro život.

Čtěte také: Jak se fádní louka proměnila v pestrou krajinu

Labutě na Vltavě jsou už celkem klasika, ale i u nich se zastavte. „Samce od samice rozeznáte podle toho, že má nad zobákem černý hrb mnohem větší než samice,“ dává Prokop další tip, čeho si při městském stopování zvířat všímat.

Když při ranní procházce centrem města zvednete oči a zaposloucháte se do ptačího zpěvu, možná uvidíte pěnici černohlavou, super rychlého rorýse nebo stehlíka, na olši u Vltavy jistě najdete hnízdo holuba hřivnáče.

Za přírodou do centra Prahy: Jaká zvířata potkáte na náplavce? | Toyota Life

Pokud byste cestou ještě zabloudili na Střelecký ostrov, jistě potkáte také nutrie. Někdy jsou ale vidět i z protějšího Smetanova nábřeží. „Praha je vlastně taková zelená oáza a zvířata se sem stahují, protože v okolí města vlastně není příroda zase tolik pestrá,“ vysvětluje Prokop Pithart. 

Až se tedy vydáte na příští letní procházku Prahou, zkuste kromě památek či výloh obchodů pozorovat také další tvory, kteří ve městě celkem v tichosti žijí. Nejen historické centrum hlavního města tak získá zase úplně jiný rozměr.

Video: Prokop Pithart, Yoda Production
Foto: Lukáš Wagneter