Představte si svůj běžný týden a všechno, co během něj musíte nebo chcete zvládnout. Kolikrát vás napadne, že nestíháte a potřebovali byste ještě osmý den? Máme pro vás pár tipů, jak si ty nejběžnější činnosti trochu ulehčit.

1) Zamilujte si pondělí

Osmdesát procent lidí nesnáší nedělní večery. Jsou totiž znamením, že končí volno a přichází pondělí. Musí zase do práce, kterou buď nemají rádi, nebo ji nezvládají. Obojí se dá vyřešit. Najděte, co vás baví, a zkuste se živit tím. Zjistěte, co vás v práci naopak nebaví nebo štve, a změňte to. Jestli jsou konce víkendů pro vás těžké, protože musíte klid vyměnit za stres, udělejte si o víkendu pár pracovních úkolů dopředu a návrat do práce bude hned o něco příjemnější.

2) Usnadněte si nákupy

Potraviny a další nezbytnosti do domácnosti se prostě nakupovat musí. Abyste tím netrávili celý den, připravte si přesný nákupní seznam a v obchodě se pak soustřeďte jen na jeho položky. Pokud jste si nic dalšího nenapsali, pravděpodobně to nepotřebujete, a tak se nikde jinde nezastavujte a nenechte se zlákat výhodnými nabídkami a stojany chytře postavenými tak, abyste je nemohli minout. Výhodné je nakupovat pořád ve stejném obchodě a položky na seznam psát tak, jak je budete v uličkách míjet. Pokud potřebujete zařídit víc věcí, naplánujte si cestu, ať nejezdíte po městě sem a tam. Abyste vše pohodlně naskládali do auta a nemuseli se vracet, chce to velký kufr. Pátá generace nejprodávanějšího SUV na světě, Toyota RAV4, má objem zavazadlového prostoru 580 litrů. Tam se vám vejde nákup, výbava na sport i pes.

Čtěte také: Jak být lepší ve všem, co děláte? Vyzkoušejte metodu kaizen

7 chytrých triků, jak si usnadnit každodenní život | Toyota Life

3) Odnaučte se zapomínat

Stává se vám, že se ráno pořád pro něco vracíte? Že zapomínáte něco udělat? Udělejte si v tom systém. Věcem denní potřeby doma najděte pevné místo a sem je vždycky odkládejte. Udělejte si z odchodu z domova malý rituál, který bude probíhat pořád stejně. Vzít láhev na vodu z lednice, mobil ze stojanu, peněženku z poličky a klíče z věšáku. Pokud zapomínáte na své úkoly, není nic snadnějšího, než si vytvořit to do list. Klidně v telefonu, který máte většinou pořád po ruce a ještě se na něm dají nastavit upomínky.

4) Jak najít čas na sport

Rádi byste se hýbali, ale máte pocit, že ve vašem nabitém programu na to není prostor? Zapište si sport do kalendáře úplně stejně, jako si tam píšete pracovní schůzku nebo návštěvu lékaře. Každý čtvrtek odpoledne bude vybookovaný pro trénink a vy budete vědět, že si sem už nic dalšího prostě nenaplánujete. 

5) Odpočívejte

Říká se, že odpočívat se dá i aktivně, a je to pravda, ale důležité je, že abyste si doopravdy oddechli, musíte alespoň na chvíli nedělat nic. Nesportovat, nečíst, nesledovat seriál. Prostě si jen sednout a být sami se sebou. Nebo klidně lehnout a na nic nemyslet. Můžete tomu říkat klidně meditace, ale žádné speciální techniky k tomu nepotřebujete. Dobrou zprávou je, že stačí jen pár minut. Že to nepomáhá? Pak si kdykoli přes den dejte takzvaný power nap – věnujte těch dvacet minut tomu, že se prostě rychle prospíte. Lepší dobíječ energie neexistuje.

6) Věnujte se svým blízkým

Jak si v každodenním shonu ještě udělat čas na své blízké? Použijte stejný trik jako se sportem, tedy pevně si stanovte čas určený pro ně a vyhraďte si ho v diáři. Nebo je zapojte do svých obvyklých činností. Sportujte s nimi, odpočívejte s nimi, nakupujte s nimi, zapojte je i do domácích prací, z nichž si můžete udělat zábavu nebo dokonce soutěž. Když jedete na pracovní cestu, vezměte je s sebou a proměňte ji ve výlet. Času zkrátka máme všichni stejně, zbývá si ho jen správně rozdělit.

7 chytrých triků, jak si usnadnit každodenní život | Toyota Life

7) Užijte si víkend na maximum

Divíte se, že už je neděle večer, když jste přitom nic pořádně neudělali, nezažili a nestihli? Nebo vás víkend naopak stresuje, protože znamená spoustu volného času, s nímž je potřeba nějak naložit, protože víkend vlastně ukazuje náš život takový, jaký doopravdy je? Řešením je nedělat rozdíly mezi sobotou a nedělí a ostatními pěti dny. Zkuste každý den dělat plus mínus to samé, věnovat se podobným aktivitám, čímž je myšlena nejen práce a úkoly všedních dnů, ale i víkendová zábava. Tím, že obojí příjemně vyvážíte, dojdete k mnohem větší spokojenosti.

Foto: Jakub Tichý