Japonské společnosti Komatsu a Toyota Motor Corporation se spojily, aby společně vyvinuly autonomní vůz, který se bude používat v lomech. Běžně tu jezdí velká nákladní auta bez řidiče, ovšem tato speciální Toyota bude zastupovat lehký užitkový vůz. Koncept nového vozu nyní prochází interními testy u obou firem a testování u prvního zákazníka by mělo začít v příštím roce.

Autonomní vozidla umožňují snížit počet lidí, kteří se v dolech či lomech musí pohybovat, čímž se zvýší bezpečnost práce v tomto náročném prostředí. V místech, kde se pohybuje více vozidel, zároveň nehrozí nehoda v důsledku lidské chyby. Auta, která nepotřebují řidiče, zároveň pomáhají těžařským firmám řešit nedostatek pracovních sil.

To všechno potvrzují zkušenosti firmy Komatsu, která poprvé začala autonomní vozidla AHS využívat v roce 2008 v různých důlních prostředích. Moderní řešení si od té doby získalo velké uznání právě díky větší bezpečnosti i vyšší produktivitě. 

Čtěte také: Toyota plánuje plug-in hybrid s dojezdem 200 kilometrů

Nová spolupráce Toyoty s Komatsu má umožnit co nejefektivnější provoz velkých nákladních aut bez řidiče a lehkých vozidel využívaných pro údržbu nebo přepravu osob v jednom systému, který bude automaticky vyhodnocovat jejich jízdu a zabraňovat kolizím.

Komatsu vyvine novou verzi systému autonomní správy určenou speciálně pro lehká vozidla a Toyota dodá vozidlo schopné jezdit v důlních podmínkách bez řidiče.

Foto: archiv