Americká divize automobilky Toyota Motor Corporation spolu s firmou FuelCell Energy dokončily na Long Beach první Tri-gen systém, který z bioplynu vyrábí ekologickou elektřinu, vodík a vodu. Společnost FuelCell Energy uzavřela s Toyotou dodavatelský kontrakt na 20 let.

Společnost Toyota Logistic Services (TLS) Long Beach se stane prvním přístavním provozem, který bude kompletně poháněný přímo na místě generovanou energií z obnovitelných zdrojů. „Využíváním pouze obnovitelné výroby vodíku a elektřiny bude TLS Long Beach razit cestu i pro další naše provozy v různých částech světa,“ říká administrativní ředitel Toyoty Chris Reynolds.

Přeměna bioplynu na elektřinu, vodík a vodu bez spalování

Inovativní technologie palivových článků společnosti FuelCell Energy bude pro Toyotu v přístavu vyrábět energii prostřednictvím elektrochemického procesu, který přeměňuje bioplyn na elektřinu, vodík a použitelnou vodu vysoce účinným procesem bez spalování. Při něm prakticky nevypouští žádné látky znečišťující ovzduší.

Čtěte také: Vodík lze vyrábět i z hnoje a odpadu

Tri-gen vyrábí 2,3 megawattu obnovitelné elektřiny, z čehož část odebere TLS Long Beach na podporu svých operací v přístavu, který ročně zpracovává přibližně 200 000 nových vozů Toyota a Lexus.

Přes tunu vodíku za den

Systém FuelCell Energy Tri-gen dokáže produkovat až 1200 kg vodíku za den, což pokryje potřeby TLS Long Beach v souvislosti s příchodem vodíkového modelu Mirai a zároveň bude dodávat vodík do blízké vodíkové tankovací stanice na podporu TLS logistiky a odvodňovacích operací v přístavu. Produkci vodíku bude možné zvyšovat a snižovat na základě aktuálních potřeb.

Mohlo by vás zajímat: Japonsko bude vyrábět vodík z použitých plastů

1400 galonů vody bude denně koprodukováno z procesu výroby vodíku a bude využito společností TLS Long Beach pro mytí vozidel. To pomůže snížit využívání omezených místních dodávek vody o přibližně půl milionu galonů ročně.

Foto: archiv